Profesyonel Gitar Dersleri

Murat Kenar

Profesyonel Gitar Derslerim


BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINCiddi, disiplinli gitar eğitimi almak isteyen ciddi, disiplinli arkadaşları İstanbul Kadıköy Bahariye’de bulunan stüdyomdaki profesyonel gitar derslerime bekliyorum. 51 yaşındayım, 35 yıldır gitar çalıyorum ve 28 yıldır ders veriyorum.

Öğrencilerimin ve benim genel ilgi alanlarımız başta klasik rock, blues, hard rock, enstrümantal rock, senfonik rock olmak üzere rock müziğin evrensel türevleri. Bunun yanında klasik müziğin ve cazın bize sağladığı bilgiden ve fikirlerden de yararlanıyoruz. Derslerim bu müziklere ilgi duyan her yaşta öğrenciye açıktır. Öğrencilerimle elektro ve akustik gitar üzerine çalışıyoruz. Şu anda klasik gitar dersi vermesem de eğitim programlarına zaman zaman klasik gitar eklediğim de oluyor. Elektro ya da akustik gitar öğrenmek istiyorsanız öncelikle klasik gitar öğrenme zorunluluğunuz yoktur, istediğiniz gitardan başlayabilirsiniz.

Ders sistemim hakkında fikir edinmek isterseniz öğrencilerim için hazırladığım site rehberini aşağıdan izleyebilirsiniz.
Eğitim Programı

Gitar eğitimim birçok konunun aynı anda çalışılması üzerinedir. Bence doğrusu da budur, yani gitar eğitiminde pek çok yönünüzü beraber geliştirmeniz gerekir. Teknik (mekanik) çalışmalar, gitar teknikleri, nota-tab okuma, repertuvar, improvisation (doğaçlama), ritim, transcription, müzik teorisi gibi pek çok konu bir program dahilinde eşzamanlı olarak çalışılmalıdır. Nota sistemi olarak tab sistemini kullanıyorum. Ders programına klasik gitar eklediğim öğrencilerle Arenas metodunu kullanarak geleneksel nota sistemi üzerinden çalışıyorum.

Öğrencilerime ödev değil, çalışma programı veriyorum. Programdaki ilerlemelerine göre her ders programlarını güncelliyorum. Öğrencilerime her zaman bitirebileceklerinden fazla konu veririm. Yani öğrencinin ne kadar hızlı ilerleyeceği çalışmasına bağlıdır.

Öğrencilerim için kendi hazırladığım programları uyguluyorum. Sabit bir kitabı ya da dokümanı takip etmiyorum. Her öğrencime birebir aynı programı uygulamıyorum. Öğrencimin yaşını, yeteneğini, çalışmasını, motivasyonunu, müzik tarzını ve gitar tarzını dikkate alarak hazırlıyorum programlarımı.

Derslerin İşleyişi

Derslerimi sadece Kadıköy Bahariye’deki stüdyomda veriyorum. Pazartesi, Salı boş günlerim. Hafta içi diğer günler yoğunluk durumuna göre akşam saatlerine kadar çalışıyorum. Haftasonu Cumartesi sabahtan akşama kadar, Pazar ise sabahtan akşamüstüne kadar çalışıyorum.

“Özel ders” ve “iki kişilik ders” olmak üzere iki tip ders seçeneği var. Özel derslerde öğrencilerimle birebir çalışıyorum. İki kişilik derslerde ise öğrenciler farklı odalarda çalışıyorlar ve kısa aralıklarla dönüşümlü olarak ilgileniyorum. Ders programını ay başında planlıyoruz. Öğrencinin gitara ayırabileceği zamana göre program aydan aya değişiklik gösterebiliyor. Özel derslerde ayda 2,3 ya da 4 kez, iki kişilik derslerde ise ayda 3 ya da 4 kez çalışıyoruz.

Dersler tam saatinde başlıyor ve tam saatinde sona eriyor. Çok özel bir durum olmadıkça öğrenciler derse gitarlarıyla geliyorlar. Gitarların her zaman bakımlı ve ayarlı olması önemli. Öğrenciler belli aralıklarla düzenlediğimiz gitar bakım atölyelerine katılarak gitarlarının bakımını ve ayarlarını yapmayı öğrenebilirler. Öğrenciler gitar ve diğer ekipman edinirken bana danışabilirler.

Derslerimde internet sitemiz çok önemlidir. Ders notları, notalar, belgeler, altyapılar gibi tüm içerikler öğrencinin sitedeki hesabına yükleniyor.
Ders ücretini sadece görüşmede konuşuyoruz. Görüşme hem benim için, hem de öğrenci adayı için olumlu geçerse öğrencinin aylık olarak ayırabileceği bütçeye göre bir program hazırlıyoruz.

Derslere Katılım

Derslerimle ilgileniyorsanız, öncelikle sizi daha yakından tanıyabilmem için burayı tıklayarak başvuru formunu doldurun. En geç birkaç gün içinde size geri dönüş yaparım. Formunuz kaydedildikten sonra karşınıza çıkacak sayfada ne kadar çok ayrıntı paylaşırsanız gitar eğitiminiz hakkında o kadar sağlıklı konuşabiliriz. Eğer size yardımcı olabileceksem stüdyomda görüşme ayarlarız ve görüşme sonrası beraber çalışmaya karar verirsek en kısa sürede gitar eğitiminize başlarız. Aylık programa ilk iki özel dersten, yani derslerim hakkında fikir sahibi olduktan sonra karar verebilirsiniz.

Öğrencilerim

Hangi amaçla gitar öğrenmek isterse istesin ya da hangi yaşta olursa olsun tüm öğrencilerimden aynı ciddiyeti bekliyorum. Ciddiyetten kastettiğim derslere planlanan programa uygun şekilde devam etmek dışında ev çalışmalarında da aynı ciddiyeti göstermeleri. Önemli olan çok zaman harcamak değil, harcanılan zamanı verimli kullanmak. Yani günde yarım saat çalışabiliyorsanız bile bu zamanı benim verdiğim programa göre iyi değerlendirmek önemli. Zaten gitar eğitimi almaktaki amaç, gitara ayırabileceğiniz zamanı iyi kullanabilmek. Gitara ne kadar zaman ayrılması gerektiği konusunda kesin bir şey söylemek çok zor olsa da hobi olarak gitar öğreniliyorsa bile en kötü ihtimalle haftada en az 7-8 saat ayırmak gerekebilir.

Yaş Gruplarına Göre Öğrencilerim

Çocuk öğrenciler
12 yaş altı öğrencilerdir. Yaşı çok küçük ya da konsantrasyon güçlüğü çeken öğrencilerimle dersler bir saat yerine yarım saat sürüyor. Ders programı olarak diğer yaş grubundaki öğrencilere uyguladığım programın basitleştirilmişini kullanıyorum genelde. Öğrencinin çalışmasına ve yatkınlığına bağlı olarak programı ağırlaştırabiliyorum. Motivasyonu korumak her zaman önceliğim olsa da “oyunlarla öğrenme” gibi metotlardan olabildiğince uzak durmaya çalışıyorum. Bu yaş grubundaki çocukların alacağı müzik ve enstrüman eğitimi kısa süreli bile olsa ileriki yaşlarda alacakları müzik eğitimini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Profesyonel müzisyenlerin büyük çoğunluğunun enstrüman geçmişi bu yaşlara dayanır.

Ortaokul ve lise dönemi öğrenciler
Bu gruptaki öğrenciler 12-18 yaşları arasındadır. Müzik ve gitar kültürünün olgunlaşmaya başladığı yıllar olduğu için öğrencinin ileride iyi bir gitarist olması açısından çok iyi değerlendirilmesi gereken bir dönem olduğunu düşünüyorum. Tabi burada ciddi gitar eğitiminin yanı sıra öğrencinin yatkınlığı ve çalışması da çok önemli. Bu yaş grubundaki öğrencilerime uyguladığım eğitim programı daha üst yaş gruplarıyla aynı.

Üniversite dönemi öğrencileri
18-25 yaş arasında olan bu öğrenciler genellikle üniversite öğrencileridir. Okunan bölüme göre farklılık gösterse de gitara en çok bu yıllarda zaman ayrılabilir. Bu yüzden en hızlı ilerleme bu yaşlarda olur. Özellikle öncesinde düzgün bir gitar eğitimi almış olanlar ciddi bir çalışma ile profesyonel müzisyen olabilirler.

Yetişkin öğrenciler
25 yaş ve üzeri öğrencilerdir. Gitar eğitimi almakta üst yaş sınırımız yok. Gitarı hobi olarak öğrenmek isteyenler için yaş olarak üst sınır yoktur. Bu yaş grubundaki öğrencilerden daha önce gitar eğitimi alıp iyi bir seviyeye gelmiş olanların iyi bir çalışma ile profesyonel gitarist olabileceklerini düşünüyorum. Bu yaşta müzikle yeni tanışıp gitara başlayanlar düzgün bir çalışma iyi gitar çalma seviyesine ulaşabilirler. Profesyonel müzisyen olmaları güç olsa da çoğunlukla bir müzik grubunda müzik yapabilecek seviyeye gelebilirler.

Gitardaki Amaçlarına Göre Öğrencilerim

Öğrencilerimi yaş grubundan bağımsız olarak “amatör gitaristler” ve “profesyonel gitaristler” olarak iki gruba ayırabilirim.

Amatör Gitaristler
İster gitara yeni başlamış olsun, ister daha ileri seviye olsun, hayatında gitar önemli yer tutan, zaman ve emek harcayan tüm öğrencilerim “amatör gitarist”dir. Gitaristliği meslek olarak seçmemişlerdir, yani müzikten maddi beklentileri yoktur. Ancak yine de isterlerse bir seviyeden sonra profesyonel gitaristliğe yönelebilirler.

Profesyonel Gitaristler
Gitaristliği meslek olarak seçmişlerdir. Her iş gibi tam zamanlı olarak gitarla ve müzikle ilgilenirler. Kendilerini gitar çalmak dışında gitar ve müziğin pek çok alanında geliştirmeleri gerekir.


Atölyeler

Atölyeler, öğrencilerle belli bir konu üzerine yaptığımız ekstra grup çalışmalarıdır. Şu anda öğrencilerle çalıştığımız atölyeler:

Gitar Bakım Atölyesi
Her gitar çalanın gitarını tanıması, tellerini değiştirebilmesi, bakımını ve ayarlarını yapabilmesi gerekir. Gitarların her an bakımlı ve ayarlı olması için bu önemlidir.
Bu konuların uygulamalı olarak çalışıldığı atölye 4-6 öğrenci ile yapılan grup çalışmasıdır. Yaklaşık üç saat sürer ve şu anda sadece öğrencilerime açıktır.

Canlı Performans Atölyesi
Prova kayıt stüdyomda yapılan çalışmalarda hem atölye repertuvarındaki parçaları çalıyoruz, hem de jam session’lar düzenliyoruz. Davul ve vokalin eşlik ettiği çalışmalarda gitarlar ve bas gitar öğrenciler tarafından çalınıyor. Atölye şu anda sadece öğrencilerime açıktır.

Özel Programlar
Özel programlar, belli bir konu üzerine çalışmak isteyen orta ve ileri düzey gitar çalanlarla yaptığım çalışmalar. Çalıştığımız konu repertuvar çalışması, teorik çalışma, solfej, improvisation gibi bir çalışma olabilir. Ancak gerekli eksiklikler tamamlandıktan sonra ana konu çalışmaya başlanır. Yani genellikle konu öncesi hazırlık çalışmaları yapmamız gerekebilir. Bu şekilde çalışmak isteyenler başvuru formunu doldururken bu konuda ayrıntılı bilgi verebilirler.